---------- -----------------------
Kategorie: Wszystkie | Pamiętnik | Tablica ogłoszeń
RSS
piątek, 28 października 2016
Konferencja Jak uniknąć wypalenia

Intensywnie nam się zrobiło w tym październiku, ledwie wybrzmiały echa koncertu zespołu Bracia, a już odbyło się kolejne wydarzenie, które miało miejsce 20 października w Teatrze Sztuk. Mowa mianowicie o konferencji Jak uniknąć wypalenia.
Punktualnie o godzinie 11:00 uczestnicy konferencji oraz znamienici goście wystartowali razem w świat wiedzy tajemnej, która nie dla wszystkich jest dostępna, ale każdy może po nią sięgnąć. Skąd takie słowa, które wydawać by się mogło są dość zawiłe? Otóż wolontariat nie jest płaski jak wyheblowana deska przyszykowana na jakiś mebel bądź altanę, wolontariat to posługa, która jest jak nasze polskie Tatry. Każdy je zna, każdy je podziwia, ale nie każdy zdobywa ich szczyty. Nie jest tajemnicą, że nie każdy nadaje się na wolontariusza hospicyjnego, bo to specyficzny rodzaj posługi i tak jak każdy wolontariat to wyzwanie, poświęcenie, czas oddany innym - to właśnie owa wiedza tajemna, dla wolontariuszy jest namacalna i jasna. Każdy może po tę wiedzę sięgnąć, bo  każdy znajdzie jemu odpowiadający wolontariat.
Jedną z prelegentek konferencji była pani Katarzyna Kucik, która przedstawiła swoje doświadczenia ze Światowych Dni Młodzieży gdzie była koordynatorem wolontariuszy. Pani Katarzyna podzieliła się ze zgromadzonymi refleksją czy warto być wolontariuszem oraz jakie są plusy wolontariatu.
Drugim z prelegentów był prof. Zbigniew Bohdan, który opowiedział czym jest wypalenie oraz jak można go uniknąć. Mówił również jak wolontariusze hospicyjni powinni podchodzić do podopiecznych. Poruszone przez pana profesora kwestie są niezwykle istotne, bo problem wypalenia może dotknąć każdego i to nie tylko w pracy wolontariackiej.
Obie prelekcje były bardzo interesujące i niosły za sobą cenną, nie tylko dla wolontariuszy wiedzę. Młodzież zgromadzona w tym dniu w Teatrze Sztuk mogła się tego dnia dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Kulminacyjnym punktem konferencji było wręczenie nowym wolontariuszom dyplomów ukończenia kursu na wolontariusza medycznego. Droga do zdobycia takiego dyplomu wcale nie była łatwa ponieważ najpierw wszyscy chętni uczestniczyli w kursie teoretycznym z elementami praktycznymi po czym musieli jeszcze odbyć praktykę na oddziale naszego hospicjum dlatego tym bardziej wszystkim nowym wolontariuszom należą się ogromne gratulacje i brawa za wytrwałość i zaangażowanie jakimi się wykazali podczas całego okresu przygotowawczego.

Meteor

Poniżej link do relacji z wydarzenia:
http://www.jaw.pl/2016/10/o-wolontariacie-konferencja-hospicjum/

piątek, 21 października 2016
Bracia zagrali dla Hospicjum

Zespół Bracia wystąpił w niedzielę 16 października w akustycznym koncercie na rzecz naszego Hospicjum. Hala Widowiskowo-Sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu wypełniła się po brzegi fanami zespołu, dobrej muzyki oraz osobami, którzy swoją obecnością wyrażają wsparcie dla idei hospicyjnej nie tylko w Jaworznie, ale również w całej Polsce.

Koncerty organizowane przez nasze hospicjum są wyjątkowe i mają szczególną atmosferę. Ich wyjątkowość polega nie tylko na tym, że odbywają się jesienią, czyli w czasie, który naturalnie kojarzy się z przemijaniem, nie tylko na tym, że mają charakterystyczną oprawę, ale przede wszystkim na tym iż organizuje je właśnie hospicjum i pieniądze zebrane podczas koncertu w całości są przeznaczane na  pomoc osobom będącym w terminalnej fazie choroby nowotworowej, czyli tej która bardzo mocno przypomina nam o naszym ludzkim przemijaniu.

Równie wyjątkowy był niedzielny koncert, który rozpoczęła prezes  dr Maria Bryła. Wieczorowa pora, na zewnątrz było pochmurno i lekka mżawka, do hali zmierzały tłumy, a w środku życzliwa i przyjazna atmosfera, uśmiechnięci wolontariusze częstowali domowymi wypiekami. Na scenie swoje miejsce zajęła już Pani Prezes serdecznie witając wszystkich zgromadzonych. Czyniąc przyczynek do koncertu dr Maria Bryła zwróciła uwagę, iż w dzisiejszym świecie zapominamy, że największą wartością jest człowiek oraz jego życie. „Niestety wokół nas, tu i na całym świecie, mówi się o niezrozumieniu, o terrorze, o agresji - między narodami czy religiami, o braku więzi międzyludzkiej. Zapominamy, jak ważny jest człowiek obok nas, na każdym etapie swojego życia. Widać to, gdy matka tuli w ramionach niemowlę, dając mu swoją siłę, ciepło i delikatność. Towarzyszy mu i  prowadzi go przez całe dzieciństwo. Wiemy, ile zrozumienia  i wybaczania wymaga życie w rodzinie czy wspólnocie. Także wiele troski i pomocy bardzo często wymaga człowiek w podeszłym wieku. Misją hospicjum jest otaczanie troskliwą opieką  pacjenta  zmagającego się z chorobą nowotworową  wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu niezwykle trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych.” – te wypowiedziane przez Panią Doktor słowa w wypełnionej ludźmi hali, którzy w milczeniu i skupieniu słuchali, brzmiały wyjątkowo donośnie.

Po tym refleksyjnym wstępie dr Maria Bryła zaprosiła na scenę zespół Bracia. Było to sygnałem, że nadszedł już czas na koncert, na który wszyscy z radością oczekiwali. Bracia od samego początku załapali świetny kontakt z publicznością. Piotr i Wojciech Cugowscy już na samym początku zaprosili słuchaczy do wstania z miejsc i wspólnej zabawy. Po chwili pod sceną kłębił się spory tłum śpiewający piosenki wspólnie z artystami. Nastrój śpiewających i tańczących pod sceną fanów udzielił się całej hali, dlatego w pewnym momencie już wszyscy goście klaskali i śpiewali wraz z zespołem. Tak energetycznego, naładowanego pozytywną energią koncertu chyba jeszcze w tym roku w naszym mieście nie było. Doskonała zabawa sprawiła, że blisko dwugodzinny koncert zdawało się trwał ledwie chwilę. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki „Wierzę w lepszy świat” zespół podziękował za spędzony razem wieczór, a na scenę weszli wolontariusze, którzy bardzo serdecznie podziękowali artystom oraz wszystkim obecnym na sali za wyśmienitą zabawę.             
Rozgrzana do czerwoności publiczność nie zamierzała tak łatwo pożegnać się z zespołem, który wywoływany gromkimi brawami oraz głośnymi okrzykami chętnie wrócił na scenę aby zagrać dla wspaniałej jaworznickiej publiczności kilka piosenek na bis.

Niestety wieczór dobiegł końca, choć był to niezwykły koncert i on musiał się kiedyś zakończyć. Widownia ciepło podziękowała oklaskami zespołowi Bracia, który był pod ogromnym wrażeniem atmosfery jaka panowała na widowni oraz przyjęcia, z jakim  się spotkali w naszym mieście.
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na przyszłoroczny koncert, który zbiegnie się z 20 rocznicą powstania hospicjum w Jaworznie.

Meteor

Poniżej kilka odnośników do galerii i relacji prasowych:
http://www.jaw.pl/2016/10/zespol-bracia-dla-hospicjum-homo-homini-zobacz-zdjecia/

http://www.jaw.pl/2016/10/zespol-bracia-zagral-dla-hospicjum-homo-homini/

http://www.mojejaworzno.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1074:bracia-cugowscy-zagrali-dla-hospicjum-w-jaworznie&Itemid=394

https://www.facebook.com/braciaofficiale/photos/?tab=album&album_id=1232616760114553

https://www.facebook.com/mckisjaworzno/videos/1226577860739724/

niedziela, 27 października 2013
Niemen w Jaworznie

Tak jak obiecałem wczoraj, dziś napiszę troszkę o koncercie charytatywnym, który odbył się równo tydzień temu - 20 października. W Jaworznie wystąpiła Natalia Niemen, córka jednego z największych polskich artystów ostatniej epoki, czyli Czesława Niemena. Natalia zaprezentowała nam piosenki taty w cyklu "Niemen mniej znany", a w naszym mieście wystąpiła w ramach corocznych koncertów charytatywnych organizowanych przez nasze Hospicjum wespół z MCKiS Jaworzno, które wpisują się w ogólnoświatową akcję "Głosy dla Hospicjów". Chyba śmiało mogę powiedzieć, że ten koncert, był inny niż wszystkie dotychczasowe ponieważ repertuar wykonywany przez Natalię Niemen to w istocie hołd złożony swojemu ojcu, który zmarł w 2004r. Z tego względu doskonale wpisywał się w działalność naszego Hospicjum, które na co dzień ma do czynienia ze śmiercią. My również tymi dorocznymi koncertami składamy hołd naszym podopiecznym, których już z nami nie ma. Ich rodzinom, które jeśli tego potrzebują i chcą, Hospicjum nadal pomaga, przede wszystkim w uporaniu się ze stratą jaką ponieśli. Natalia Niemen ma niesamowity głos - piękny, głęboki, mocny i bardzo doniosły. Choć śpiewała piosenki swojego ojca, były to faktycznie utwory, które zazwyczaj nie przychodzą nam do głowy kiedy myślimy "Czesław Niemen". Nie czarujmy się, że każdemu taki repertuar przypadł do gustu, widziałem osoby, które po paru piosenkach opuszczały nas, ale było z nami około 600 osób i przytłaczająca większość z nami została, a co więcej większość wychodziła z koncertu zadowolona. Nam również było miło, że tyle ludzi postanowiło spędzić z nami choć trochę czasu, bo przygotowania i ogrom pracy jaki wykonaliśmy był naprawdę olbrzymi, a wynagrodzeniem za ten trud była pełna sala gości, którzy chcieli z nami spędzić te, blisko, 2 godziny koncertu. Dziękujemy wszystkim, którzy się z nami bawili, którzy nas odwiedzili, którzy przyszli posłuchać Natalii Niemen - powód był nieważny, ważne, że byliście wtedy z nami.

Przygotowania tuż przed samym koncertem, bo do kolejnego koncertu zaczynamy się już przygotowywać po zakończeniu ostatniego.


Miłe przyjęcie dla naszych gości - to już nasza tradycja, z której jesteśmy znani.

Maria jak zawsze dba o dobre relacje z mediami ;) ;P


Zebranie przed koncertem, czyli kto z kim do czego, czym się będzie zajmował.

Prezes Stowarzyszenia prowadzącego Hospicjum, Dyrektor Hospicjum i Pani Doktor w jednym, czyli nasza Maria Bryła.

 A tu już nasza główna gwiazda wieczoru, czyli Natalia Niemen podczas koncertu.


Dzień natomiast pożegnał nas takim widokiem...

Po tym zachodzi słońca nasi goście rozeszli się do domów, a Natalia Niemen była tak dobra, że zgodziła się pojechać do naszych podopiecznych, by i dla nich zaśpiewać. Co było naprawdę bardzo sympatycznym i życzliwym gestem z jej strony. Nasi podopieczni również byli zadowoleni z tych odwiedzin...

Pozdrawiam,
Meteor

sobota, 26 października 2013
Rolkuj po nadzieję - wspomnienie

Dziś troszkę wspomnieniowo, bo będę pisał o naszym wspaniałym rajdzie rolkarskim. To niebywałe jak tym razem wszystkie okoliczności nam sprzyjały. Tak pięknego dnia o tej porze roku już dawno nie widziałem, a sobota 12 października była na prawdę bardzo słoneczna i bardzo pozytywna. Właśnie w tę sobotę zainaugurowaliśmy kampanię Pola Nadziei 2013/2014, a zrobiliśmy to w nietypowy jak do tej pory sposób, bo poprzez sport. Otóż dwójka naszych wolontariuszy [wy już wiecie o kogo chodzi;)] wpadła na genialny wręcz pomysł, aby zorganizować przejazd rolkarzy na trasie 10 km. Wytyczono więc trasę, która była pętlą o długości dokładnie 1 km, zatem do pokonania było 10 okrążeń. Idea tego wydarzenia była podobna do Ecco Walkathon'u, czyli za każdy przejechany przez uczestnika kilometr sponsorzy płacili na rzecz hospicjum kwotę 3 złotych, za przejechaną całą trasę 10 kilometrów była to kwota 30 złotych. Różnica między Walkathon'em a naszym Rolkowaniem była taka, że my trasę pokonywaliśmy na rolkach a nie pieszo jak uczestnicy Ecco Walkathon'u. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, za co ogromne podziękowania należą się pomysłodawcom :D.
W najśmielszych snach nasze wyobrażenia nie były tak kolorowe jak rzeczywistość tej imprezy. Myśleliśmy, że będzie 150, maksymalnie 200 osób..., ale nie, bo WY zrobiliście coś niebywałego i odwiedziliście nas w liczbie ponad 300 osób!! Mało tego, oprócz osób z Województwa Śląskiego - Sosnowiec, Katowice, Krupski Młyn, przyjechały ekipy z innych województw, z Małopolski na czele z Krakowem!! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej imprezie i wsparciu, którego udzieliliście w ten sposób Hospicjum. Choć sponsorzy byli dla nas hojni, to było ich za mało żeby wyłożyli pieniążki za wszystkich uczestników, ale nasz wspólny trud absolutnie nie poszedł na marne, bo dzięki temu, że było nas tak wielu przyszłoroczny rajd może być jeszcze liczniejszy pod względem rolkarzy jak i sponsorów, bo było o nas głośno i w świat poszła pozytywna wiadomość: BAWILIŚMY SIĘ ŚWIETNIE; BYŁO SUPER:D!
A na koniec chciałbym się jeszcze podzielić z Wami osobistą refleksją, mianowicie Hospicjum motywuje!! Ostatni raz na rolkach jeździłem ok. 15 lat wcześniej i od roku nosiłem się z zamiarem kupna rolek i powrotu do tego sportu. Dzięki tej imprezie w końcu rolki kupiłem, bo miałem pozytywną motywację żeby to zrobić... :)
Poniżej kilka fotek z imprezy:

PS. Nie mam pojęcia, dlaczego fotograf upatrzył sobie tych dwoje?!
A już niedługo notatka z dorocznego koncertu charytatywnego na rzecz Hospicjum :)

Pozdrawiam,
Meteor

sobota, 05 października 2013
Niemen w Jaworznie!!

W Jaworznie zagości Niemen i to zagości podwójnie, bo piosenki nieżyjącego już Wielkiego polskiego barda Czesława Niemena zaśpiewa dla jaworznickiej publiczności jego córka Natalia Niemen! Będzie to uczta nie tylko dla fanów muzyki Niemena, ale dla wszystkich, którzy tęsknią za muzyką, która jeszcze nie tak dawno niosła ze sobą jakiś przekaz, była w pewien sposób moralizatorska. Dziś takiej muzyki już się nie robi, bo jest pasè. Dziś wystarczy jakiś wpadający w ucho bit, miałki tekst i ciało, dużo ciała, czy to w teledyskach mężczyzn czy kobiet nagość jest jakby swoistego rodzaju dodatkiem, promocją, po którą w nagrodę za słuchanie paszkwilu otrzymujemy... No niestety na koncercie Natalii Niemen tego nie zobaczycie, więc Ci którzy na to liczyli niech lepiej zostaną w domach lub wybiorą się gdzie indziej. To będzie koncert z piosenkami ojca Natalii, ale w jej wykonaniu, interpretacji oraz z jej anielskim głosem. Będzie nostalgicznie, wzruszająco, momentami może radośnie, ale Hospicjum przyzwyczaiło nas, że takie właśnie organizuje koncerty, co nierozerwalnie jest połączone z działalnością jaką prowadzi i ostatniej drodze życia swoich podopiecznych w jakiej im towarzyszy. Przyjdźcie, pobądźmy wtedy razem.

Pozdrawiam,
Meteor

niedziela, 29 września 2013
Rolkuj człowieku

Wakacje już minęły, jednym szybciej, innym wolniej, ale nieuchronnie minęły każdemu. I nam przeminęły, tak jak tegoroczne lato, które tak bardzo chcielibyśmy zatrzymać, żeby jeszcze trwało dłużej. Za oknami już jesień, a to oznacza, że zaczynamy wytężoną pracę, wszak zaraz rozpoczynamy Pola Nadziei, a w październiku coroczny koncert charytatywny na rzecz Hospicjum. Tymczasem coraz bliżej inne wydarzenie, na które niecierpliwie czekamy. Już 12 października w Jaworznie przy nowym odcinku obwodnicy pomiędzy Osiedlem Stałym a Dąbrową Narodową odbędzie się 10 kilometrowy przejazd na rolkach. Poniżej plakat wydarzenia, zapisy oraz regulamin na stronie www.mckis.jaw.pl a strona wydarzenia na facebook'u www.facebook.pl. Ze swojej strony mogę tylko zaprosić na tą imprezę i do zobaczenia ;)

Pozdrawiam,
Meteor

poniedziałek, 19 sierpnia 2013
Depozytowi wolontariusze

W bardzo upalne, sobotnie popołudnie odbył się 18 Międzynarodowy Bieg Uliczny na dystansie 15 km organizowany przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Ble, ble, ble…

Początek brzmi dosyć poważnie, a nie chciałabym tak rozpoczynać mojej notki, więc może zacznę od początku …

3 sierpnia odbył się 18 bieg uliczny w naszym mieście. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nim ludzi w żółtych koszulkach, czyli wolontariuszy. Po raz 3 braliśmy udział w tego typu imprezie i naprawdę spędziliśmy miło czas;) Pewnie teraz zastanawiacie się, co wolontariusze robili w takim miejscu.. po co byliśmy tam potrzebni, przecież nie jesteśmy tak wysportowani, żeby biegać 15 km… Macie rację, kondycji nie starczyłoby nam nawet na połowę tego dystansu i nie byliśmy tam tego dnia jako biegacze. Nasze zadanie było zupełnie inne – zagościliśmy w depozycie dla zawodników. To był dosyć nietypowy depozyt, gdyż ubraliśmy nasze żółciutkie koszulki i staraliśmy rozprzestrzeniać idee hospicjum również na tego typu imprezie. Przyszło mi właśnie na głowy, że wolontariuszem trzeba być w każdej sytuacji, nie tylko na konkretnej akcji organizowanej przez hospicjum, czy w samym hospicjum, ale zawsze bez względu na zaistniałe okoliczności. W tym wypadku staliśmy się depozytowymi wolontariuszami, nasza praca polegała na przechowywaniu i pilnowaniu osobistych rzeczy biegaczy. Nie była to ciężka praca, ale bardzo odpowiedzialna. Biegacze w zaufaniu pozostawiali u nas swoje rzeczy, a po biegu je odbierali. Wielu z nich pamiętało nas z poprzednich lat i z uśmiechem na twarzy powierzali nam swoje skarby. Napisałam skarby, bo rower czy kluczyki do samochodu można tak bezwątpienia nazwać… Niesamowite jak wielkim zaufaniem nas darzyli. Nawet biegacze z Kenii zawitali do naszego depozytu. Nie powiem, że na początku  mieliśmy mały problem z komunikacją, ale jednak język angielski czasami się przydaje i dzięki niemu udało nam się  z nimi dogadać. Każdy z biegaczy podchodził do nas z uśmiechem i nie chwaląc się stwierdzam, że była  to zasługa głównie obsługi. Wiadomo że inaczej podchodzi się do osób które są smutne, niezadowolone z życia , a inaczej do ludzi którzy są uśmiechnięci, pogodni i zadowoleni z tego co robią. Muszę dodać,  że organizator imprezy podarował nam mały prezent – każdy wolontariusz otrzymał okolicznościową koszulkę z tej imprezy. Teraz możemy się pochwalić że przebiegliśmy 15 km, bo w końcu koszulki mamy jakby nie było;) Mam nadzieję, że w następnym roku również zagościmy w depozycie i po raz kolejny będziemy mogli obdarzać biegaczy naszymi szczerymi uśmiechami ;)

Każdy taki dzień udowadnia mi, że  jestem tym kim powinnam być ;) I cieszę się, że miałam szanse stać się wolontariuszem, bo jest to dla mnie coś bezcennego...

Żelka 


18:54, wolontariatjaworzno , Pamiętnik
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 lipca 2013
Podróż w przeszłość

Mam nadzieję, że trochę odpoczęliście po ostatnim dość obfitym wpisie i teraz jesteście gotowi na nową dawkę mojego, niezbyt wysublimowanego, piśmiennictwa. Cofniemy się troszkę w przeszłość, o około 2,5 tygodnia do tyłu kiedy to trafił nam się jeden ładny dzień pośród całego morza deszczowych dni, które nie szczędziły nam wody i udręki czy nasze plany uda się zrealizować... Otóż udało się, udało się świetnie. W czwartkowe popołudnie, 27 czerwca wybraliśmy się na spotkanie integracyjne nad Zalew Sosina, a że pogoda nam dopisała, z czego się bardzo cieszyliśmy [komary również], zabawa była przednia. Zaraz poniżej zamieszczę parę zdjęć, nie ma ich dużo, bo i mnie tego dnia nogi nosiły, więc po chwili ruszyłem w tango, ale już same one powinny pokazać jak fajnie się bawiliśmy.

Jadąc od góry z tymi zdjęciami:
1. Tylko na taką łódeczkę było nas stać ;)
2. Piękne okoliczności przyrody cz. I.
3. Ymm, ta dziewczyna jest szalona, wszędzie się wspina i łamie zasady :D
4. Mama kaczusia dorobiła się wielu małych kaczuszek. Piękne okoliczności przyrody cz. II
5. Bawimy się. Komary mają szwedzki stół.
6. One sobie robią zdjęcia, ja robię zdjęcia im jak sobie robią zdjęcia. I dziwią się, że ktoś im robi zdjęcia ;)
7. Dalej bawimy się. Komary mają dalej szwedzki stół - one chyba nawet bardziej się cieszyły niż my.

Meteor

niedziela, 07 lipca 2013
Kwesty, kwesty to niezłe festy

Mimo, że wakacje się już zaczęły, mimo że żar leje się z nieba, a czasem grad, deszcze, pioruny, mimo że nawiedzają nas powodzie oraz tornada i inne takie burze z temperaturami nieprzystającymi do lata, my nie zwalniamy tempa i nadal dzielnie działamy w budowie "dobrobytu" naszych podopiecznych, czyli staramy się zrobić wszystko by IM niczego nie zabrakło. Zatem pomimo rozpoczętych wakacji 30 czerwca oraz tydzień później 07 lipca mieliśmy zaplanowane kwesty w jaworznickich parafiach. Na pierwszy ogień poszła parafia Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w dzielnicy Ciężkowice, urokliwy kościół otoczony drzewami był nam tego dnia bardzo życzliwy, czego nie można powiedzieć o pogodzie, która z samego rana po pierwszej mszy postanowiła nas nieco orzeźwić i skropiła deszczem, tak jakby stwierdziła, że jesteśmy zaspani lub za mało się uśmiechamy. Oj nie ładnie pogodo, nieładnie. Później zresztą nadal nam dokuczała zjeżdżając z temperaturą w dół... Na szczęście Kasia dzięki swoim rozległym kontaktom w Ciężkowickiej parafii [;-)] zapewniła nam dostęp do suchego pomieszczenia gdzie mogliśmy posiedzieć, wypić coś ciepłego, zapomnieć na chwilę o porywistym wietrze buszującym na zewnątrz. W tych pięknych okolicznościach przyrody upłynęła nam ciężkowicka kwesta. Poniżej kilka zdjęć:

Kasia - osoba z rozległymi kontaktami ;-) /jak zawsze uśmiechnięta :)


Mariusz i Ania, która pierwszy raz grała w piłkarzyki; szybko się nauczyła :D


Agnieszka, która w uśmiechu dotrzymywała kroku Kasi, a w ucieczce przed aparatem była już bezkonkurencyjna ;)

Koleś - bez komentarza ;P

Jednak będzie komentarz, bo nie mogę się powstrzymać. Nikt nie wie na co on się tak lampił, jakiś performers czy coś [?], ale koszulkę, puszkę, ulotki miał, więc stał i zbierał... :D

Na zdjęciach z tejże zbiórki brakuje ogórkowego Żelka, gdyż z powodów, iż aparat pozostał w samochodzie nie uchwycił tej zacnej osoby na swojej karcie pamięci. Spokojnie, nadrobimy następnym razem :)

Zdziebko dłuuuga będzie ta notka, ale co tam, mamy rzesze fanów, którzy się będą cieszyć :))

W tym momencie przechodzimy do wydarzenia z dnia dzisiejszego, czyli kwesty na Starej Hucie. Nie mylić z krakowską Nową Hutą, nasza Stara ich Nowa:)!

Dzisiaj co trzeba przyznać pogoda nam się udała i to nawet bardzo, dlatego o 7:30 stawiliśmy się jednoosobowo, na razie, pod parafią Świętego Karola Boromeusza. Kościółek niewielki w swoich rozmiarach, prężny w swoich działaniach. Kiedy przybyło więcej wolontariuszy zrobiło się sympatyczniej, weselej, więc słońce już nam tak nie doskwierało, choć cały czas mocno grzało. Bardzo miło ugościła nas gospodyni księdza proboszcza zapraszając do altanki, bardzo życzliwy był również ksiądz proboszcz, który z ambony nieomieszkał przypomnieć kim jesteśmy i jaki jest cel naszej wizyty. Czas spędzony na Hucie szybko nam minął, bo i mszy niedzielnych jest tylko 3, ale coś niecoś udało się uwiecznić na zdjęciach...

Od lewej Edytka, Maniek, Kasia

 Wolontariusze będący dziś na kweście w pełnej krasie

 Do puszek wszyscy chętnie wrzucali, najmłodsi...

ci troszkę starsi..., ale tylko troszkę starsi...

 

 i w parach mieszanych :D

 

 A potem się pozbieraliśmy i ruszyliśmy do domów, wcześniej zostawiając puszki w hospicjum... I tak zakończył się ten dzisiejszy dzień. Na razie żegnamy się z kwestami aż do września, ale zaraz po wakacjach powrócimy pełni sił do pracy po wakacyjnym odpoczynku, także do zobaczenia we wrześniu na kolejnej kweście :))

Meteor

niedziela, 16 czerwca 2013
KOMUNIKACJA W PROCESIE TOWARZYSZENIA CHOREMU A CHRZEŚCIJAŃSKI OBRAZ BOGA

13 czerwca w czwartek w SKOK Jaworzno miała miejsce zorganizowana przez Hospicjum konferencja "Komunikacja w procesie towarzyszenia choremu a chrześcijański obraz Boga". To był piękny, pogodny, czerwcowy dzień. Wielu z nas miało jakieś tam swoje zajęcia- pracę, szkołę czy gotowanie obiadu. Jednakże mimo wszystko spora ilość osób pojawiła się na tym bardzo pouczającym wykładzie. Nie omieszkam dodać, że konferencja była ciekawa tylko dzięki obecności Ks. Grzegorza Strzelczyka  i doktora Dariusza Kucia. Tematem wiodącym była komunikacja. Wykładowcy starali nam się przekazać jak ważna jest komunikacja w życiu każdego człowieka.  I myślę, że w pełni udało im się osiągnąć wyznaczony cel. Zapamiętałam nawet kilka łacińskich wyrazów  [comunio] – wspólnota, która nie zaciera indywidualności, [comunicare] – wchodzić we wspólnotę.  Powinniśmy tworzyć wspólnotę i rozwijać nasze zdolności do komunikowania się z drugim człowiekiem. Ksiądz Strzelczyk zaczął swoje przemówienie dosyć nietypowo, gdyż dopiero na końcu doszedł do sedna tematu konferencji. Chciał nam w bardzo prosty i zrozumiały sposób przedstawić wszystkie swoje refleksje dotyczącego tego tematu. Natomiast doktor Kuć zaczął od reportażu, w którym sam brał udział „Jest taka cierpienia granica” (http://www.tvp.pl/bialystok/reportaz/bialostocka-szkola-reportazu/wideo/jest-taka-cierpienia-granica/6352831). To był bardzo wzruszający reportaż i naprawdę każdy z nas powinien go obejrzeć i zdać sobie sprawę, co jest najważniejsze w naszym życiu. Często nie doceniamy naszego życia, nie potrafimy się nim cieszyć, ale może czas na zmiany. Dostrzeżmy to co niewidoczne dla oczu ... Ten reportaż to opowieść o pacjentach Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Pan Dariusz Kuć to nie tylko doktor, który pomaga osobom chorym, dla mnie jest to bohater, który chce, aby te dzieci nie cierpiały, kiedy będą odchodziły z tego świata. Sam powiedział, że on je odprowadza do bram nieba, potem puszcza ich rękę i pozwala odejść, bo nie może iść z nimi, gdyż musi pomóc innym dzieciom. Niesamowite, ile taki prosty człowiek może zrobić dla drugiego człowieka. W moim sercu utkwiły słowa doktora  ”Jest taka cierpienia granica za którą  uśmiech pogodny się zaczyna„ (Cz. Miłosz). Poddajmy refleksji nasze życie i po prostu je przeżyjmy, ciesząc się nim i darząc drugą osobę tą radością…

Zachęcam do brania udziału w tego typu konferencjach, bo dzięki temu możemy pogłębiać nasze człowieczeństwo ;) Przecież nas to nic nie kosztuje, a naprawdę warto ;)

 

Żelka 

22:58, wolontariatjaworzno , Pamiętnik
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7