---------- -----------------------
Kategorie: Wszystkie | Pamiętnik | Tablica ogłoszeń
RSS
piątek, 28 października 2016
Konferencja Jak uniknąć wypalenia

Intensywnie nam się zrobiło w tym październiku, ledwie wybrzmiały echa koncertu zespołu Bracia, a już odbyło się kolejne wydarzenie, które miało miejsce 20 października w Teatrze Sztuk. Mowa mianowicie o konferencji Jak uniknąć wypalenia.
Punktualnie o godzinie 11:00 uczestnicy konferencji oraz znamienici goście wystartowali razem w świat wiedzy tajemnej, która nie dla wszystkich jest dostępna, ale każdy może po nią sięgnąć. Skąd takie słowa, które wydawać by się mogło są dość zawiłe? Otóż wolontariat nie jest płaski jak wyheblowana deska przyszykowana na jakiś mebel bądź altanę, wolontariat to posługa, która jest jak nasze polskie Tatry. Każdy je zna, każdy je podziwia, ale nie każdy zdobywa ich szczyty. Nie jest tajemnicą, że nie każdy nadaje się na wolontariusza hospicyjnego, bo to specyficzny rodzaj posługi i tak jak każdy wolontariat to wyzwanie, poświęcenie, czas oddany innym - to właśnie owa wiedza tajemna, dla wolontariuszy jest namacalna i jasna. Każdy może po tę wiedzę sięgnąć, bo  każdy znajdzie jemu odpowiadający wolontariat.
Jedną z prelegentek konferencji była pani Katarzyna Kucik, która przedstawiła swoje doświadczenia ze Światowych Dni Młodzieży gdzie była koordynatorem wolontariuszy. Pani Katarzyna podzieliła się ze zgromadzonymi refleksją czy warto być wolontariuszem oraz jakie są plusy wolontariatu.
Drugim z prelegentów był prof. Zbigniew Bohdan, który opowiedział czym jest wypalenie oraz jak można go uniknąć. Mówił również jak wolontariusze hospicyjni powinni podchodzić do podopiecznych. Poruszone przez pana profesora kwestie są niezwykle istotne, bo problem wypalenia może dotknąć każdego i to nie tylko w pracy wolontariackiej.
Obie prelekcje były bardzo interesujące i niosły za sobą cenną, nie tylko dla wolontariuszy wiedzę. Młodzież zgromadzona w tym dniu w Teatrze Sztuk mogła się tego dnia dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Kulminacyjnym punktem konferencji było wręczenie nowym wolontariuszom dyplomów ukończenia kursu na wolontariusza medycznego. Droga do zdobycia takiego dyplomu wcale nie była łatwa ponieważ najpierw wszyscy chętni uczestniczyli w kursie teoretycznym z elementami praktycznymi po czym musieli jeszcze odbyć praktykę na oddziale naszego hospicjum dlatego tym bardziej wszystkim nowym wolontariuszom należą się ogromne gratulacje i brawa za wytrwałość i zaangażowanie jakimi się wykazali podczas całego okresu przygotowawczego.

Meteor

Poniżej link do relacji z wydarzenia:
http://www.jaw.pl/2016/10/o-wolontariacie-konferencja-hospicjum/

piątek, 21 października 2016
Bracia zagrali dla Hospicjum

Zespół Bracia wystąpił w niedzielę 16 października w akustycznym koncercie na rzecz naszego Hospicjum. Hala Widowiskowo-Sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu wypełniła się po brzegi fanami zespołu, dobrej muzyki oraz osobami, którzy swoją obecnością wyrażają wsparcie dla idei hospicyjnej nie tylko w Jaworznie, ale również w całej Polsce.

Koncerty organizowane przez nasze hospicjum są wyjątkowe i mają szczególną atmosferę. Ich wyjątkowość polega nie tylko na tym, że odbywają się jesienią, czyli w czasie, który naturalnie kojarzy się z przemijaniem, nie tylko na tym, że mają charakterystyczną oprawę, ale przede wszystkim na tym iż organizuje je właśnie hospicjum i pieniądze zebrane podczas koncertu w całości są przeznaczane na  pomoc osobom będącym w terminalnej fazie choroby nowotworowej, czyli tej która bardzo mocno przypomina nam o naszym ludzkim przemijaniu.

Równie wyjątkowy był niedzielny koncert, który rozpoczęła prezes  dr Maria Bryła. Wieczorowa pora, na zewnątrz było pochmurno i lekka mżawka, do hali zmierzały tłumy, a w środku życzliwa i przyjazna atmosfera, uśmiechnięci wolontariusze częstowali domowymi wypiekami. Na scenie swoje miejsce zajęła już Pani Prezes serdecznie witając wszystkich zgromadzonych. Czyniąc przyczynek do koncertu dr Maria Bryła zwróciła uwagę, iż w dzisiejszym świecie zapominamy, że największą wartością jest człowiek oraz jego życie. „Niestety wokół nas, tu i na całym świecie, mówi się o niezrozumieniu, o terrorze, o agresji - między narodami czy religiami, o braku więzi międzyludzkiej. Zapominamy, jak ważny jest człowiek obok nas, na każdym etapie swojego życia. Widać to, gdy matka tuli w ramionach niemowlę, dając mu swoją siłę, ciepło i delikatność. Towarzyszy mu i  prowadzi go przez całe dzieciństwo. Wiemy, ile zrozumienia  i wybaczania wymaga życie w rodzinie czy wspólnocie. Także wiele troski i pomocy bardzo często wymaga człowiek w podeszłym wieku. Misją hospicjum jest otaczanie troskliwą opieką  pacjenta  zmagającego się z chorobą nowotworową  wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu niezwykle trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych.” – te wypowiedziane przez Panią Doktor słowa w wypełnionej ludźmi hali, którzy w milczeniu i skupieniu słuchali, brzmiały wyjątkowo donośnie.

Po tym refleksyjnym wstępie dr Maria Bryła zaprosiła na scenę zespół Bracia. Było to sygnałem, że nadszedł już czas na koncert, na który wszyscy z radością oczekiwali. Bracia od samego początku załapali świetny kontakt z publicznością. Piotr i Wojciech Cugowscy już na samym początku zaprosili słuchaczy do wstania z miejsc i wspólnej zabawy. Po chwili pod sceną kłębił się spory tłum śpiewający piosenki wspólnie z artystami. Nastrój śpiewających i tańczących pod sceną fanów udzielił się całej hali, dlatego w pewnym momencie już wszyscy goście klaskali i śpiewali wraz z zespołem. Tak energetycznego, naładowanego pozytywną energią koncertu chyba jeszcze w tym roku w naszym mieście nie było. Doskonała zabawa sprawiła, że blisko dwugodzinny koncert zdawało się trwał ledwie chwilę. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki „Wierzę w lepszy świat” zespół podziękował za spędzony razem wieczór, a na scenę weszli wolontariusze, którzy bardzo serdecznie podziękowali artystom oraz wszystkim obecnym na sali za wyśmienitą zabawę.             
Rozgrzana do czerwoności publiczność nie zamierzała tak łatwo pożegnać się z zespołem, który wywoływany gromkimi brawami oraz głośnymi okrzykami chętnie wrócił na scenę aby zagrać dla wspaniałej jaworznickiej publiczności kilka piosenek na bis.

Niestety wieczór dobiegł końca, choć był to niezwykły koncert i on musiał się kiedyś zakończyć. Widownia ciepło podziękowała oklaskami zespołowi Bracia, który był pod ogromnym wrażeniem atmosfery jaka panowała na widowni oraz przyjęcia, z jakim  się spotkali w naszym mieście.
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na przyszłoroczny koncert, który zbiegnie się z 20 rocznicą powstania hospicjum w Jaworznie.

Meteor

Poniżej kilka odnośników do galerii i relacji prasowych:
http://www.jaw.pl/2016/10/zespol-bracia-dla-hospicjum-homo-homini-zobacz-zdjecia/

http://www.jaw.pl/2016/10/zespol-bracia-zagral-dla-hospicjum-homo-homini/

http://www.mojejaworzno.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1074:bracia-cugowscy-zagrali-dla-hospicjum-w-jaworznie&Itemid=394

https://www.facebook.com/braciaofficiale/photos/?tab=album&album_id=1232616760114553

https://www.facebook.com/mckisjaworzno/videos/1226577860739724/